Rok 2017

Je rok 2017. Spousta maminek propadá šátkové mánii 😅. Na louce v Borském parku se schází první maminky. Mezi nimi je Lenka a Aneta, které se s dalšími maminkami domlouvají, zda nechtějí pomoct na festivalu Respekt k porodu, kde by společně mohly udělat nosící poradnu. Na další sraz přichází i Jana a Petra. Postupně zjišťujeme, že si většina z nás nese podobný příběh. Staly jsme se mámami a cítíme se v tom, tak trochu samy. Každá z nás zkusila nějakou skupinu nebo mateřské centrum, ale většinou se setkala s nějakým odsouzením – Ty nenosíš? Ty nemáš kočárek? Ty nekojíš? Ty ještě kojíš? Ty nespíš s dítětem v posteli? Ty spíš s dítětem v posteli? Atd. A tak většina nějaké setkávání vzdala a sraz vzala jako poslední pokus o nalezení nového přátelství.
Protože samy se necítíme jen my, na srazy chodí čím dál tím víc maminek, scházíme se skoro každý týden. Všechny ženy si pochvalují, že jsou přijímány bez soudu a bez podmínek a cítí se na srazech dobře. Nosící poradna na Respektu k porodu má úspěch a spoustu žen zde poprvé naváže své miminko do šátku. Na jaře 2018 Lenka, Aneta, Jana a Petra odjíždějí na chatu, kde to celé začne dostávat první obrysy…

2018 je to oficiální

Na setkávání chodí čím dál tím víc žen. Všechny říkají, že je jim s námi dobře, protože jsou přijímány takové, jaké jsou. A nebojí se, že kojí nebo nekojí. Že nosí nebo mají kočárek. A tak začínají otázky – Proč neděláte kroužky? Kdy uděláte nějaký kurz? Nechcete udělat workshop? Atd.
Vrtá nám to hlavou. Jedeme na chalupu abychom daly hlavy dohromady. No, dávat hlavy dohromady se 4mi ani ne dvouletými dětmi je docela zážitek. Ale máme to! Založíme spolek. Ale teď ještě vymyslet název. Bylo toho hodně, ale Uzlík nám sedl nejlépe: protože všechny máme malé uzlíčky, děláme si uzlík na šátku, uzel všechno spojuje. A když si uděláte uzel na kapesníku, určitě na něj nezapomenete. Sepsaly jsme stanovy, Lenka udělala logo. S dětmi v šátku jsme utíkaly na poštu a 4.4.2018 vznikl Uzlík, z.s.
A co byla první oficiální akce? Přijeli za námi Vatanai! Protože ještě nemáme žádné zázemí scházíme se v kavárně. Ale je nás čím dál víc a zjišťujeme, že některým kavárnám vadí, když do nich chodí lidi. Zkoušíme poprosit město o prostor ale bez úspěchu. A tak zkoušíme co se dá. Až nakonec narazíme na myslivce. A co bylo dál?
301952608_1057690784907360_5246521948899257443_n
334073774_3562512590646768_5584448541781171347_n

2019/20 bydlíme

Chodíme k myslivcům, kde organizujeme první akce. Jani otevírá cvičení v pronajatém fitku. Všechny materiály vozíme v kočárku. Začínáme budovat naše první centrum, teda vlastně druhé… To první jsme opustili, dřív než jsme ho otevřeli, kvůli nebezpečným sousedům. Zaplatili jsme poplatek realitce, vymalovali, upravili a vystěhovali se. Teď už se tomu smějeme. Každopádně start nebyl lehký, ale nevzdali jsme se. Poté jsme v dubnu 2019 dostali k pronájmu prostory od města Plzeň v Plachého ulici. Byly malinké, ale my jsme byly šťastné, že nemusíme vozit v kočárcích hračky a materiály do vypůjčených prostor. A tak jsme si svépomoci začali budovat náš malý ráj. Bylo to malé, ale milé. Naši muži nám vyrobili bezpečné schody, my jsme natřeli co se dalo – na tom se dodnes nic nezměnilo. Naše děti to vše absolvovaly s námi a táhnou to s námi do dnes. Během roku 2019 se nám narodily děti další – Jana táhla centrum s předčasňátkem, Lenka s dvojčaty. Vás začalo chodit čím dál víc. A s narůstajícím počtem plísní (které neměly řešení) a narůstajícím počtem našich příznivců jsme prostor v roce 2021 opustili a přestěhovali se v době Covidu s velkými obavami na Klatovskou do komerčního nájmu, ale vyplatilo se a vás chodí čím dál víc. A my jsme za to moc vděční.

2021 stěhujeme se

Je tu covid a co my s ním? Nevzdáváme to! Naopak. Makáme. Vyrábíme vlastní hru, trička, hrníčky a otevíráme e-shop, abychom centrum nemuseli zavírat. Jelikož nežijeme z dotací, covid nás opravdu zkouší. Ale riskujeme. Je to buď a nebo – otevřeme větší centrum a buď nás to položí nebo nakopne. Loučíme se s Plachého a otevíráme nové prostory na Klatovské v komerčním nájmu. A ono světe div se, chodí vás čím dál tím víc. Díky vaší přízni zvládáme centrum provozovat bez problémů. Prostory nám dovolují otevřít dlouho zamýšlený program Do školky v pohodě, na dětskou skupinu prostory stále hledáme. Ale přichází další překvapení – haló, nechcete dlouhodobě propůjčit obrovský kus zahrady? To bychom nebyly my, abychom řekly ne. Takže dostáváme na starost „zahradu“. Prostor bývalé betonárky na úchvatném místě pod Borským parkem. A tak začínáme zase makat. 

20210924-IMG_0408
DSC_9400 2

2022 a je tu školka

Zahradu jsme uklidili, díky vám sázíme stromy, které jste si adoptovali a v létě stavíme dětské hřiště díky podpoře nadace Zeměkvět a velebíme zahradu s pomocí nadace Via a všem nadšencům, kteří nám pomáhají v čele s Andrejkou. V létě se na zahradě v polních podmínkách konají první příměstské tábory. Zpětně si říkáme, že rodiče dětí i průvodci byli opravdu odvážní, protože tohle by jen tak někdo nedal! Po dlouhých letech ležení v realitách nacházíme prostor, který splňuje všechny požadavky. Díky podpoře ESF, skvělému týmu a dřině Jany a Lenky v září 2022 otevíráme naší první dětskou skupinu. Je to první rok, kdy si Lenka s Janou mohou dovolit, odměnit se za svou práci jinak, než dobrým pocitem i „platem“.

2023 centrum v centru a jurta

Po velkém tlaku ze všech stran (několik telefonátů denně a pořadník stovek zájemců) hledáme prostory pro další dětskou skupinu – chceme zachránit svět, tedy spíš všechny rodiče, kteří nemají kam dát své děti nebo nemohou najít respektující školku. V únoru nacházíme krásný prostor ve Veleslavínově ulici, do kterého se zamilujeme. Ale ouha, nesplňuje všechny náležité požadavky. Nevadí – jsme střelci, když nejde dětská skupina otevíráme další centrum s programem Do školky v pohodě. Jana, Lenka, Alex a Maruška to táhnou až do noci, jen aby se druhý den mohlo v lesku otevřít. Je to neuvěřitelné, stihli jsme to. Nezapomínáme ani na naší zahradu. Díky podpoře nadace Zeměkvět a Zelený poklad rozšiřujeme blátivou kuchyni, sázíme další keře a stromy a hlavně – stavíme jurtu (náš velký sen). Firma říká – postavíme vám to za velké peníze za 3 dny, amatéři to staví týden. Naši muži prostudují youtube a protože nejsou žádná béčka, staví jurtu za 2 dny! A na podzim k ní doladí ještě terasu. Otevíráme program Do školky v pohodě v Jurtě. A na podzim díky firmě Diebold Nixdorf, iniciativě Sázíme stromy a pomoci rodiny Krohových dál velebíme zahradu. A co bude dál? 

DSC_2831 2 (1)

Děkujeme všem, kdo s námi ušli kterýkoliv díl cesty. Za Uzlík - Lenka a Jana